مصر از زاویه‌ای دیگر

چاپ اول : 1374
326 صفحه
انتشارات اطلاعاتکتاب مصر از زاویه‌ای دیگر، مشتمل بر سلسله مقالاتی است که نویسنده در پی سفر به مصر جهت شرکت در اجلاس غیر متعهد‌ها در روزنامه‌ی اطلاعات منتشر ساخت. در این کتاب سعی شده ضمن بیان مشاهدات نگارنده، به معرفی ابعاد مختلف از تاریخ، فرهنگ و تمدن غنی مصر، همچنین جنبه‌هایی از سیاست این کشور توجه شود. از جمله معرفی گرایش‌های مختلف اسلامی در مصر، یعنی اسلام دولتی (الازهر)، اسلام میانه‌رو (اخوان المسلمین)، اسلام انقلابی و برخی گروه‌های حاشیه‌ای اسلامی مورد اهتمام نویسنده قرار گرفته است.

نویسنده در قسمت پایانی گزارش خود از سفر 11 روزه مصر نوشته :
علی‌رغم قطع روابط دو کشور ایران و مصر، مردم مصر علاقه‌مند ایران و تحولات آنند. یکی از نشانه‌های این علاقه را شاید بتوان از میزان کتاب‌هایی که پیرامون ایران و انقلاب آن نوشته شده، دریافت. راستی نویسندگان ما بعد از انقلاب چند کتاب پیرامون مصر و تحولات آن نوشته‌اند؟! علاوه بر اینکه نویسندگان ما، پاسخگوی عطش ذهن‌های تشنه پیرامون مصر و تحولات آن نبوده‌اند، مسوولان مربوطه نیز پاسخگوی عطش علاقه‌مندان به تحولات ایران در مصر نبوده‌اند.

کتاب مصر از زاویه‌ای دیگر، مشتمل بر 8 گفتگو با چهره‌های مطرح سیاسی، حزبی، فرهنگی و مطبوعاتی مصر از جمله عمرو موسی ، محمدحسنین هیکل، امام محمد غزالی، فهمی هویدی، ابراهیم شکری، ضیاءالدین داوود و علی‌الهلال می‌باشد.

این کتاب دو بار به زبان عربی ترجمه شده است.